Snídaně je základ dne!

30. září 2007 v 20:12 | Cookie |  Rady a tipy

"Staré přísloví říká: snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli! Snídaně je první jídlo po dlouhé noční pauze bez potravy a startuje nás na celé dlouhé dopoledne, proto je velmi důležitá," připomíná známá odbornice na výživu MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Se splasklým žaludkem zkrátka nikdo žádné velké výkony podávat nemůže.

Jezte pro štíhlost

Odborníci varují, že těm, kteří dlouhodobě nesnídají, hrozí nejen některé choroby, ale i nadváha.
Správná snídaně by měla tvořit zhruba 20 % denního energetického příjmu a měla by obsahovat obiloviny (například cereální sušenky), mléčný výrobek (třeba jogurt), ovoce nebo zeleninu a dostatek tekutin (ovocná šťáva zředěná vodou nebo čaj).

Dobrý švédský stůl

Evropané mají různé zvyky, jak snídat. Možností je mnoho, od typické anglické snídaně složené z toastu, smažených vajíček, slaniny, klobásy, fazolí, opečeného rajčete, případně džemu, přes francouzskou z bílého pečiva - bagety - s máslem a džemem, džusem a kávou až po německou z čerstvého pečiva, salámů či šunky s vařeným vejcem.
K nejzdravějším patří snídaně ve Švédsku, kdy se na "švédských" stolech po ránu objevuje především jogurt, müsli a tmavý chleba.
V posledním desetiletí se však do většiny zemí Evropy a USA dostal trend zdravé snídaně. V těchto zemích jsou stále více rozšířené snídaňové cereálie.

Přes den bez záchvatů

Pravidelné snídaně jsou velice důležité. Postarají se totiž o to, že /nervový systém začne vysílat látky-přenášeče, které aktivují látkovou výměnu a tím nastartují i spalování tuků.
Ti, kdo snídají, přes den automaticky přijmou méně kalorií, protože je netrápí záchvaty náhlého hladu.

Raději zdravě

V současné době snídají asi dvě třetiny Čechů, což znamená mírný narůst. Češi jsou obecně konzervativní, tradiční snídani stále reprezentuje pečivo s máslem, džemem nebo sýrem a sladké pečivo. O víkendu jsou oblíbené "těžší" snídaně v podobě vajíček, párků, salámu či sýru.
Na druhé straně připouští, že stále více roste poptávka po cereálních, vícezrnných zdravých produktech.

Dobré ráno!

Zdravý životní styl častěji dodržuí mladší spotřebitelé, a podle toho volí podobu snídaně.
Obvykle si vybírají cereální výrobky, dbají na obsah vlákniny, konzumují mléčné výroky a ovoce. Nejvíce se tak stravují ženy.
Ti, kdo nesnídají, se nejčastěji vymlouvají na nedostatek času. Vyvážená snídaně však vůbec nemusí trvat dlouho.
Stihne to v mžiku i maminka, která musí ráno vypravit do školy dvě děti a manžela do práce. Stačí uvařit čaj, oloupat banán, otevřít jogurt a k němu balíček sušenek BeBe Dobré ráno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 8. února 2009 v 20:47 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama