Jídla, po kteých se hubne!

27. ledna 2008 v 14:47 | Cookie |  Rady a tipy

Poznej 10 odborníků na spalování tuků!

Jsou známí nejen pro svoji chuť, ale také účinnost: zahánějí pocit hladu, zrychlují metabolismus, tvoří svalovou hmotu. Jsou nezbytnou součástí každé zdravé diety. Nezapomeň na ně a určitě zhubneš.
1. Mandle a ořechy
Hlavní výhody: pomáhají tvořit svalovou hmotu, výborně nasytí.
Tajná zbraň: bílkoviny, mononenasycené tuky, vitamin E, vláknina, hořčík, kyselina listová (arašídy), fosfor.
Prospěšnost: působí preventivně proti obezitě, srdečním nemocím, atrofii svalů a také proti rakovině, vysokému krevnímu tlaku a vráskám.
Vhodná společnost: avokádo, dýňová a slunečnicová semínka.
Vyhýbej se: soleným a praženým ořechům (obsahují sodík, který způsobuje zvýšení krevního tlaku).
Mandle obsahují nejvíce výživných látek ze všech druhů ořechů (i když biologicky patří k peckovým ovocím). Hrst mandlí pokrývá polovinu denní doporučené dávky vitaminu E; téměř 20 % denní normy hořčíku (nutný k tvorbě svalů) a 8 % vápníku. Osoby, které je jí denně, mají dlouhodobý pocit sytosti a menší pocit hladu. 60 g mandlí (tj. cca 24 kusů) Tě na několik hodin nasytí, zejména když je zapiješ sklenicí vody (vláknina obsažena v ořeších bobtná). Nasekané je můžeš přidat do ořechového másla, palačinek, ovesných vloček, jogurtů, zmrzliny; opečené (při teplotě 200 0C) jsou skvělým dodatkem k popcornu. Po vyjmutí z trouby je posypej tymiánem, skořicí, ale nikoliv solí. Nech jemné slupky ořechů, protože je v nich spousta výživných látek.
2. Fazole a jiné luštěniny
Hlavní výhody: pomáhají v tvorbě svalů a při spalování tuků, upravují trávení.
Tajná zbraň: vláknina, bílkovina, železo, kyselina listová.
Prospěšnost: působí preventivně proti obezitě, rakovině tlustého střeva, srdečním nemocím a vysokému krevnímu tlaku.
Vhodná společnost: čočka, zelený hrášek, sója, humus (pomazánka z cizrny).
Vyhýbej se: smaženým fazolím (obsahují nasycené tuky).
Fazole výborně nasytí. Jsou nízkokalorické, obsahují velké množství proteinů, vlákniny a železa - nezbytně nutných látek potřebných k tvorbě svalové hmoty a pomáhajících spalovat tuky. Tady je dobrá rada: zkus několikrát týdně nahradit maso pokrmem z luštěnin. Nejhodnotnější jsou následující: sója, cizrna, fazole - černé, bílé, červené.
3. Špenát a jiná zelená zelenina
Hlavní výhody: neutralizují volné radikály (ty zrychlují proces stárnutí).
Tajná zbraň: vitaminy A, C a K, kyselina listová, beta karoten, minerální látky (vápník a hořčík), vláknina.
Prospěšnost: zamezují vzniku rakoviny, srdečních onemocnění, infarktů, obezity, osteoporózy.
Vhodná společnost: brokolice, růžičková kapusta, chřest, paprika, fazolové lusky.
Vyhýbej se: smažené nebo dušené zelenině se žlutým sýrem.
Špenát (jedna porce) uspokojí téměř celou doporučenou denní dávku vitaminu A a polovinu potřebného množství vitaminu C. Obsahuje rovněž velké množství kyseliny listové (působí preventivně proti srdečním onemocněním, infarktům a rakovině tlustého střeva). Chutná na toastu (jako lístek) nebo osmahnutý s čerstvým česnekem a olivovým olejem. Brokolice je vzácným zdrojem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Je bohatá na vitamin C a vápník, a proto je základním kamenem protirakovinných diet (stimuluje tvorbu enzymů, které pomáhají neutralizovat rakovinotvorné činitele). Růžičky brokolice jsou výborným zdrojem antioxidantů. Obsahují 3krát více beta karotenu než lodyhy. Pokud ti brokolice nechutná, ochuť si ji - nastrouhej ji najemno a přidej do pomazánek nebo osmahni v malém množství tuku a podávej s omáčkou.
4. Nízkotučné mléčné výrobky (mléko, tvaroh)
Hlavní výhody: zpevňuje kosti, pomáhá zhubnout.
Tajná zbraň: vápník, vitamin A a B12, riboflavin (kyselina ribonukleonová), fosfor, draslík.
Prospěšnost: působí preventivně proti osteoporóze, obezitě, vysokému krevnímu tlaku a některým druhům rakovin.
Vhodná společnost: jogurty.
Vyhýbej se: plnotučnému mléku.
Mléčné výrobky jsou nenahraditelné při tvorbě kostí, také pomáhají během hubnutí. Je prokázáno, že lidem, kteří hubnou a denně přijímají cca 1300 mg vápníku (tři sklenice odstředěného mléka), ubude na váze téměř 2krát více než lidem, v jejichž jídelníčku je nedostatek této látky. Vědci se domnívají, že vápník přispívá k udržení krásné postavy, protože urychluje spalování tuků v těle. Proto nízkotučné jogurty a sýry by měly být důležitou součásti jídelníčku. Z mléčných výrobků dej na první místo mléčné tekutiny - zaplňují žaludek a mozek obdrží signál, že "jsi sytá".
5. Vejce
Hlavní výhody: pomáhají v tvorbě svalů a při spalování tuků.
Tajná zbraň: bílkovina, vitamin B12, vitamin A.
Prospěšnost: působí preventivně proti obezitě.
Vhodná společnost: není.
Vyhýbej se: míchaným vajíčkům na slanině.
Vejce je třeba jíst! Dlouhá léta bylo vajíčko obviňováno za příčinu zvýšení hladiny cholesterolu v organismu (avšak pokud někdo má zvýšený cholesterol, neměl by už vajíčka jíst vůbec). Jsou proteinovou bombou, mají nejvíce bílkovin ze všech potravin a bílkovina ve vejcích je hodnotnější než v mléce nebo hovězím mase.
6. Celozrnný chléb
Hlavní výhody: zamezuje ukládání tuků.
Tajná zbraň: vláknina, bílkovina, tiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin (vitamin B6), vitamin E, hořčík, zinek, draslík, železo, vápník.
Prospěšnost: působí preventivně proti obezitě, rakovině, vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním.
Vhodná společnost: hnědá rýže, žitné těstoviny.
Vyhýbej se: máslovým houskám posypaným semínky.
Celozrnný chléb poznáme nejen podle barvy: pravé žitné pečivo je těžké a spíše tvrdé. O tom, že mouka je ta pravá žitná, by měla být informace na obalu.
7. Ovesné vločky - rychle a bez cukru
Hlavní výhody: jsou přísunem energie, působí jako afrodiziakum, snižují hladinu cholesterolu, pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi.
Tajná zbraň: polysacharidy, vláknina.
Prospěšnost: působí preventivně proti srdečním onemocněním, cukrovce, rakovině tlustého střeva, obezitě.
Vhodná společnost: obilné lupínky s vysokým obsahem vlákniny.
Vyhýbej se: obilným lupínkům s dodatkem cukru.
Ovesná kaše je považována za ideální stravu, kterou lze jednoduše a rychle připravit. Obsahuje snadno rozpustnou vlákninu, která vstřebává tekutiny a zaplňuje žaludek na delší dobu než nerozpustná vláknina (přítomná např. v zelenině). Můžeš si ji připravit k snídani (je lehká), pár hodin před zahájením pohybové aktivity (dodává energii) nebo k večeři (nasytí Tě na dlouho).
8. Ořechové máslo (přírodní, bez cukru)
Hlavní výhody: pomáhá obnovit svalovou hmotu.
Tajná zbraň: bílkoviny, mononenasycené tuky, vitamin E, niacin, hořčík.
Prospěšnost: zamezuje obezitě, atrofii, tvoření vrásek, onemocnění krevního oběhu.
Vhodná společnost: mandlové máslo.
Vyhýbej se: ořechovému máslu s dodatkem cukru.

Ořechové máslo ve spojení např. s křehkým pečivem, rýžovými sušenkami nebo palačinkami je výborným přísunem nenasycených tuků. Tyto pamlsky, kromě výživných vlastností mají ještě jednu přednost: zmenšují pocit hladu, nasytí na dlouhou dobu a nemáš po nich chuť na potraviny s vysokým obsahem tuků.
9. Olivový olej
Hlavní výhody: snižuje hladinu špatného cholesterolu, posiluje imunitní systém.
Tajná zbraň: mononenasycené tuky, vitamin E.
Prospěšnost: zamezuje vzniku obezity, rakoviny, srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku.
Vhodná společnost: slunečnicový a řepkový olej.
Vyhýbej se: tvrdému margarínu, sádlu.
Olivový olej obsahuje zdravé nenasycené tuky, a proto umí zmírnit pocit hladu. Pomáhá rychleji spalovat tuky a umožňuje držet pod kontrolou hladinu cholesterolu.
10. Krůta a jiná libová masa (hovězí, drůbež) a ryby
Hlavní výhody: budují svalovou hmotu, posilují imunitní systém.
Tajná zbraň: proteiny, železo, zinek, kreatin (v hovězím mase), mastné kyseliny omega-3 (v rybách), vitamin B6 (v drůbežím mase a rybách) a B12, fosfor, draslík.
Prospěšnost: působí preventivně proti obezitě a mnoha dalším onemocněním.
Vhodná společnost: korýši, např. slávky.
Vyhýbej se: salámům, bůčku, sušenému masu, šunce, krkovičce s kostí, žebrům.
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou základem správného jídelníčku. Jsou odpovědné za rozvoj a správnou funkci organismu a také za tvorbu svalů. Pamatuj na důležité pravidlo: čím máš větší svalovou hmotu, tím rychlejší je Tvůj metabolismus a rychleji můžeš zhubnout. Lidský organismus spaluje více kalorií během trávení bílkovin než během trávení sacharidů nebo tuků. Nahradíš-li sacharidy bílkovinami (cca 20 % denně), podaří se ti zrychlit metabolismus až o 5 % během 24 hodin. Zajisti, aby ve Tvém jídelníčku nescházely bílkoviny.
Krůtí prsa patří k nejlibovějším druhům masa. Jedna porce zaručuje přísun 1/3 doporučené denní dávky niacinu a vitaminu B6.
Libové hovězí maso obsahuje největší množství kreatinu, látky odpovědné za růst svalové hmoty, dodává energii a sílu (nejvíce libové je hovězí zadní, hovězí přední). Ryby, zejména tuňák a losos obsahují mnoho mastných kyselin omega-3 odpovědných za snížení hladiny leptinu - hormonu, který je přímo spojen s metabolismem: čím vyšší je jeho koncentrace v krvi, tím je organismus lépe připraven k hromadění zásob tuků.
Jiným zdrojem kyselin omega-3 a vlákniny je pomleté lněné semínko (jedna čajová lžička má 60 kcal). Jeho jemně ořechová chuť se výborně hodí k masu, fazolím, polévce nebo omáčce.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martina Muffini Martina Muffini | Web | 27. ledna 2008 v 16:16 | Reagovat

Díky moc za tenhle článek (zkopírovala jsem si ho - ale jen k sobě do PC nebudu ho nikde uvěřejňovat) Fakt supr si moc šikovná !!

2 Geesy Geesy | Web | 27. ledna 2008 v 18:07 | Reagovat

k tomu názkotučnýmu.. já myslim, že to není zase tak dobrej nápad, protože nevim kdo to řikal, ale vim že někdo jo :D prostě, nízkotučný mlíko prej způsbouje nepodnost.. takže mlíko polotučný.. a s těma sejrama.. no, to bude asi dobrý :-) vušde píšou, že čim tučnější , tim lepší sejra-- třeba niva. A mě to příde naopak.. chutnala sem asi 50% eidam nebo co to bylo a fuuuuj :-! :D  ale je to věc chutí a názoru :-)

3 TeruŠ TeruŠ | Web | 27. ledna 2008 v 18:16 | Reagovat

no.. a já si myslela, že také oříšky jsou tučné xD

4 fatty.. fatty.. | Web | 27. ledna 2008 v 18:20 | Reagovat

pěknej článek...takovýhle

věci bych měla mít pořád na paměti,,,

5 Martina Muffini Martina Muffini | Web | 28. ledna 2008 v 16:23 | Reagovat

No s těma ořechama a mandlema mě to taky udivilo (zvlášť vlašáky se říká že jsou hodně tučný)

6 Acidka Acidka | Web | 28. ledna 2008 v 17:26 | Reagovat

Jo ,no....mám někde v mozku fixlí oříšky = tuk :)

7 marty321 marty321 | E-mail | Web | 9. března 2008 v 13:01 | Reagovat

jenom jídlo ovšem nestačí pro to abysme hubli proto klikněte na web a začněte se hýbat

8 Mia Mia | E-mail | Web | 25. dubna 2008 v 21:55 | Reagovat

Máš pěkný blog.. Jukni na můj:)

9 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 8. února 2009 v 20:16 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

10 hubic hubic | 17. ledna 2010 v 11:35 | Reagovat

spousta nesmyslu v tomto clanku - vejce ano,ale bez zloutku,lusteniny ano ,ale to by ste je musely chroupat syrove, coz asi nejde ze....varenim se zkracuji sacharidy v lusteninach - premenuji se na cukr = nezhubnete po nich. stejne tak korenova a veskera zelenina kterou uvarite...

11 hardwick hardwick | Web | 8. září 2016 v 0:42 | Reagovat

sloučení půjček kalkulačka :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama