Má být tlustý, nebo hubený?

27. ledna 2008 v 13:56 | Cookie |  Zajímavosti

Myslíte si, že "dobře stavěná" postava je jen otázkou genů? Omyl. Záleží na našem jídelníčku a míře pohybové aktivity. Totéž platí i pro děti...

Je dobré mít tato zjištění na paměti a hlídat jídelníček dětí už od nejútlejšího věku.
Je dobré mít tato zjištění na paměti a hlídat jídelníček dětí už od nejútlejšího věku.

Pokud máte doma baculaté dítko a uklidňujete se tím, že jednou své faldíky vyběhá, zbystřete. Není to tak jednoznačné, zvláště když vy - rodiče - sami patříte spíše do kategorie těch 'při těle'. Samozřejmě - hodně dětí v batolecím věku připomíná malé maskoty pneumatik Michelin a drtivá většina z nich se z oplácanosti s přibývajícími centimetry skutečně 'vytáhne'. Pokud si ale vizáž dobře živeného dítěte váš potomek zachová i po nástupu do školy, je třeba bít na poplach.

Dědíme, nebo jíme?

Zatímco dítěti, které má štíhlé rodiče, hrozí obezita ve 14 % případů, dítě, které má jednoho rodiče obézního, půjde v jeho šlépějích asi ve 40 % případů (v rodině s oběma obézními rodiči má dítě dokonce 70% jistotu, že bude bojovat s nadváhou také).

Podle odborníků se dispozice k obezitě dědí, ale jedním dechem dodávají, že významnou roli hrají i další faktory - zejména zvyklosti, způsob a kvalita stravování a pohybu v rodině (což je koneckonců také 'dědictí', protože dítě přirozeně přijímá životní styl svých rodičů). Pozitivním závěrem však může být, že i lidé s dispozicemi k nadváze mají svá kila ve svých rukou, a vymlouvat se na obezitu svých předků je tak trochu alibismus!

Jak se bránit?

Je dobré mít tato zjištění na paměti a hlídat jídelníček dětí už od nejútlejšího věku. Zapřemýšlejte nad stereotypy, které u vás doma panují. Klasické recepty na guláš s knedlíkem nebo svíčkovou plnou smetany jsou sice zajímavým dědictvím po babičce, ale moc nepřidají zdraví vašemu dítěti. Stejně tak se kriticky podívejte na vlastní stravovací návyky. Pokud se s manželem sami ošklíbáte nad dušenou mrkví a na talíři šetříte čerstvou zeleninou, dost těžko můžete očekávat, že se vaše dítě po ní umlátí.

Podobně je to i s pravidelností stravování. Udělajte si na zdraví své a svého potomka čas a nenahrazujte zdravé jídlo smaženou rychlovkou ve fastfoodu nebo sladkou oplatkou. Pokud se dítě dostane na šikmou plochu nadváhy v dětství, je velká pravděpodobnost, že už se z ní nikdy nedostane.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Geesy Geesy | Web | 27. ledna 2008 v 14:17 | Reagovat

no prosim.. a dědek mi furt cpe, že nezhubnu, protože to máme v genech.. a já mu dám, to eště uvidí :D:D

2 Nice... Nice... | E-mail | Web | 4. července 2008 v 10:36 | Reagovat

ahojky máš pěknej blog moc se mi tu líbí

3 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 8. února 2009 v 21:10 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama